Krztusiec to zakaźna choroba układu oddechowego, wywołana przez bakterie Bordetella pertussis. Dotyczy głównie maluchów w wieku poniżej 6 miesięcy, które nie są jeszcze w pełni chronione przez szczepienia przeciw krztuścowi.
Jest chorobą bardzo zaraźliwą – ryzyko zachorowania osoby wrażliwej po kontakcie z chorym przekracza 80%. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania, a także, w mniejszym stopniu, poprzez kontakt bezpośredni. Nasilenie objawów krztuśca zależy od wieku chorego i stanu uodpornienia.
Najgroźniejszy jest dla noworodków i niemowląt, jednak zachorować można w każdym wieku, a chorobę przechodzić kilka razy w życiu. Początkowo choroba przypomina przeziębienie z suchym kaszlem, katarem, ze stanem podgorączkowym. Następnie pojawia się najbardziej typowy objaw krztuśca, czyli silny napadowy przewlekły kaszel, któremu zwykle towarzyszą duszność i świst wdechowy (określany jako pianie) lub wymioty. Kaszel może utrzymywać się do 3 miesięcy
Od 15 października 2024 r. kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To szczepienie chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia.
Szczepienie obejmuje kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży. O kwalifikacji do szczepienia zdecyduje lekarz POZ. Jeśli ciąża będzie zagrożona przedwczesnym porodem, kobieta będzie mogła się zaszczepić już po 20. tygodniu ciąży – o tym zdecyduje lekarz, który prowadzi ciążę.
Jeśli jesteś w ciąży i chcesz się zaszczepić przeciwko krztuścowi, to od 15 października:
- zgłoś się do swojego lekarza POZ i umów termin wizyty,
- przyjdź do POZ na szczepienie w wyznaczonym terminie.