Pantomograf
CZYM JEST PANTOMOGRAM I W JAKIM CELU SIĘ GO WYKONUJE?
Pantomogram, zwany również rentgenem panoramicznym, jest to dwuwymiarowe zdjęcie szczęki i żuchwy oraz otaczających ją struktur i tkanek.
Rentgen pantomograficzny, wykorzystując niewielką dawkę promieniowania jonizującego, wytwarza płaski obraz zakrzywionej struktury, jaką jest twarzoczaszka, dzięki czemu szczęka i żuchwa są przedstawione na jednym obrazie.
Na zdjęciu panoramicznym widać górną i dolną szczękę, stawy skroniowo-żuchwowe, wszystkie zęby i zatoki. Można zauważyć problemy, takie jak np. złamania kości, torbiele, uszkodzone zęby, infekcje i guzy.
Pantomogram pomaga lekarzowi ocenić obecność i usytuowanie zawiązków zębów stałych u dzieci, podczas wymiany uzębienia mlecznego na stałe.
Jest niezbędnym narzędziem diagnostycznym podczas leczenia ortodontycznego, chirurgicznego, a także podczas planowania i wszczepiania implantów.
PRZYGOTOWANIE:
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed wykonaniem zdjęcia personel poprosi o zdjęcie biżuterii, okularów oraz innych metalowych przedmiotów, które mogłyby zakłócić zdjęcie rentgenowskie.
Należy założyć kamizelkę z ołowiem zabezpieczając organy wrażliwe na promieniowanie. Obecnie badanie jest wykonywane w technice cyfrowej, dzięki czemu ilość promieniowania ulega kilkukrotnemu zmniejszeniu w stosunku do klasycznych badań na błonie fotograficznej.
WYKONANIE:
Pantomogramu nie wykonuje się:
- kobietom w ciąży
- niemowlętom
- osobom nieprzytomnym
- chorym leżącym, którzy nie są w stanie utrzymać pionowej pozycji kręgosłupa szyjnego
- pacjentom, u których występuje brak współpracy podczas badania, np. małych dzieci lub osób z zaburzonym kontaktem.
W związku z wykorzystaniem promieniowania jonizującego podczas prześwietlenia, niezbędne do wykonania pantomogramu jest skierowanie od lekarza.
Pantomogram powinno się wykonywać profilaktycznie co dwa lata.